همگام سیستم کاشان

0
سبد خرید

اخبار و مقالات

ترازوی لیبل پرینتر (ترازوی بارکد زن) چیست؟

انتقال اطلاعات وزنی به همراه نوع و ویژگی های آن کالا به کامپیوتر از طریق صفحه کلید امری ست بسیار زمان بر و مشکل که در هنگام فروش زمانی برای آن نیست؛ از همین رو ما استفاده از ترازو های دیجیتال با قابلیت اتصال به کامپیوتر (پوزهای فروشگاهی) را پیشنهاد می کنیم.

این ترازو ها با دقت بسیار بالا و گستره وسیعی از توزین موجود هستند که امکان اتصال سیمی و بدون سیم با کامپیوتر و پوزهای فروشگاهی را دارند، همچنین امکان اتصال هوشمند چندین ترازو به یک کامپیوتر نیز موجود است.

انواع پرینتر دار این ترازو ها امکانات متعددی برای چاپ اطلاعات کالا را در اختیار کاربر قرار می دهد؛ همچنین امکان چاپ بارکد وزنی و تعدادی را برای هر کالا فراهم می آورند، بنابراین ازاین پس تمامی کالاهای فروشگاه حتی کالاهای وزنی به بارکد اختصاصی که حاوی اطلاعاتی همچون نام کالا، قیمت واحد، قیمت کل، تاریخ و زمان فروش و … می باشد مجهز خواهند شد.

فروش سریع، دقیق، مطمئن و آسان کالاهای وزنی ارمغان ترازوهای دیجیتال است.

25 شهریور 94   ۱۱:۳۶

ريبون چيست؟

براي اينكه بتوانيم بر روي انواع برچسب چاپ كنيم ،  بايد از جوهر مخصوص این کار که اصطلاحا ریبون نام دارد استفاده نماییم. همچنين براي هر نوع ليبل، ريبون مخصوص وجود دارد تا بهترين كيفيت چاپ و ماندگاری بدست آيد ، با در نظر داشتن خواسته ما از چاپ كه می تواند ماندگاري يا کیفیت و یا قیمت آن باشد ریبون ها انواع مختلفی خواهند داشت. پس بايد اطلاعات كامل در خصوص انتخاب ريبون مناسب داشته باشيم كه در ذيل به اختصار توضيحاتي ارايه شده است.

ریبون ها از نظر شکل ظاهری یکسان می باشند ولی با طول و عرض های متفاوت تولید شده که با توجه به مواد تشکیل دهنده آن دارای کاربردهای متفاوتی می باشند که این امر موجب اختلاف قیمت آنها نیز می گردد.


ریبون وکس Ribbon Wax

این نوع ریبون یکی از ارزان ترین ریبونها میباشد و بیشترین استفاده را روی لیبلهای کاغذی دارد و مقاومت چندانی از نظر پاک شوندگی نداشته و در مقابل سایش و شستشو و شرایط محیطی مقاومت چندانی نیز ندارند.ولی  با توجه به قیمت آن بیشترین استفاده را در صنایع بسته بندی دارد .از این ریبون میتوان با سرعت بالا بدون نیاز به حرارت زیاد  هد چاپگر بارکد (لیبل پرینتر)، استفاده کرد.

ریبون رزین RESIN RIBBON

این نوع ریبونها کیفیت چاپ بالایی دارند و بیشتر برای چاپ بر روی لیبلهای متال ،پی وی سی و تایوک استفاده میگردند. چاپ روی لیبلها اهمیت بالایی دارد  و باید ماندگاری بالایی نیز داشته باشند. البته از این نوع ریبونها در چاپ بر روی لیبلهای دیگر هم می توان استفاده کرد. ریبون سوپر رزین یا پرمیوم رزین نوع دیگری از این محصول می باشند . که دارای کیفت چاپ و مقاومت بالاتری نسبت به رزین معمولی هستند.

25 شهریور 94   ۱۱:۳۵

بارکد چیست؟

بارکد تقریبا در تمام بخشهای زندگی ما وجود دارد , در سوپر مارکتها ,کتاب فروشی ها و .... حتی در خانه خودمان !

بارکد تقریبا به عنوان بخشی از زندگی روزمره ما مورد قبول همه قرار گرفته اما واقعا بارکد چیست و چه چیزی را نمایش می دهد؟

مطمئن باشید فقط شما نیستید که دوست دارید سر از راز این خطوط و فضاهای میان آنها دربیاورید خطوطی که هر روز حد اقل بر روی برچسبهای مواد غذائی یا نامه های پستی خود می بینید . همه آنها به نظر یکسان می آیند اما در واقع اینطور نیست زیرا هر صنعتی روش کدگذاری مخصوص به خود را دارد و از آن به عنوان استاندارد استفاده  میکند که در بخشهای بعدی این روشها را توضیح خواهیم داد . اگر در فکر بکارگیری تکنولوژی بارکد در شغل خود هستید موارد مهمی است که باید در نظر بگیرید تا این تکنولوژی بر تمام مشکلات شما غلبه کرده و کار شما را سهولت ببخشد.

در ادامه شما درباره موارد زیر اطلاعاتی را به دست خواهید آورد:

- بارکد
- روشهای کدگذاری
- انواع بارکد خوان (ثابت و سیار)
- سازگاری بارکد با کامپیوتر شما
- چاپ بارکد
- صنایع و نرم افزارها

انواع مختلف روشهای کدگذاری :

بارکد در شکلهای مختلف ارائه میشود که ساده ترین نوع آن را حتما در فروشگاهها و یا سوپر مارکتها دیده اید .
اما استانداردهای دیگر بارکد هم وجود دارد که در صنایع مختلف استفاده می شود مثل : مراکز درمانی , کارخانه های صنعتی و … که تمام اینها نحوه کدگذاری (Symbology) منحصر به فرد برای خود را دارند که غیر قابل تغییر هستند.  حال این سوال پیش می آید که چرا این همه کدهای متفاوت وجود دارد ؟ این سوال به سادگی قابل جوابگوئی است چرا که  Symbology های مختلف برای حل مشکلات صنایع گوناگون به وجود آمده اند.
حالا با هم نگاهی کوتاه به برخی از Symbology های معمول می اندازیم و ببینیم چگونه و کجا و چرا از آنها استفاده می کنیم:

UPC/EAN

این نوع کدگذاری برای کنترل خروجی (کنترل نهائی) به کار برده میشود . کد UPC با طول ثابت میباشد و به طور خاص در فروشگاهها و کارخانجات تولید کننده مواد غذائی کاربرد دارد . این کد برای سوپرها و این چنین مواردی در نظر گرفته شده است که با استفاده از 12 رقم فضای مناسبی برای تعریف محصولات در اختیار ما قرار می دهد.

Code 39

این روش کد گذاری به این دلیل ایجاد شد تا در صنایعی که احتیاج به استفاده از حروف نیز در کنار ارقام دارند به کار برده شود . این روش کدگذاری عمومی ترین روش کدگذاری است که از قدیم به کار برده میشود . این نوع کدگذاری معمول درا تمام صنایع -  به استثناء تولید کنندگان موادغذائی – به کار گرفته میشود اما با توجه به اینکه بارکد دارای طول زیادی خواهد بود برای مواردی که اندازه برچسب روی اقلام تولیدی گزینه ای قابل توجه باشد پیشنهاد نمی شود.

Code 128

این روش کدگذاری وقتی به کار می آید که شما انتخاب زیادی از حروف و ارقام داشته باشید . در صنایعی که اندازه برچسب روی اقلام گزینه قابل توجه باشد این روش کدگذاری انتخابی مناسب برای شماست چرا که فشرده و خوانا است . از این روش کدگذاری معمولا در حمل و نقل استفاده میکنند که در آن اندازه لیبل یک مورد مهم میباشد .

Interleaved 2 of 5

از دیگر روشهای کدگذاری معمول در صنایع حمل و نقل است که در کنار آن کاربرد بسیاری در انبارها و شرکتهای عمده فروش می باشد . این کدها هم به صورت فشرده و کم جا هستند .

PDF417

این روش کدگذاری به عنوان روش دو-بعدی ( 2D ) شناخته شده است که به صورت خطی نبوده و بیشتر شما را به یاد جدول روزنامه ها می اندازد اما تفاوت این کد با سایر کدهائی که در بالا توضیح داده شد این است که PDF417 واقعا یک فایل داده های سیار ( Portable Data File )  است که مثلا میتواند شامل : اسم , آدرس , شماره تلفن منزل , شماره گواهینامه رانندگی و عکس و حتی خلاصه سوابق رانندگی شما باشد ! در نهایت اینکه این روش کدگذاری میتواند اطلاعات کامل و جامعی را در خود جای داده و حجمی در حد یک تمبر پستی داشته باشد  البته طبیعی است هر چه اطلاعات شما کاملتر باشد حجم این کد نیز بزرگتر خواهد شد .

بارکدها چگونه خوانده می شوند:

بارکدها با کشیده شدن تابش کوچکی از نور روی کد چاپ شده قابل خواندن هستند . چشمان شما تنها خط قرمزی از نور را میبیند که  از بارکد خوان تابیده میشود اما چه اتفاقی در تابش و بازتاب آن نور قرمز در میان این خطوط تیره و روشن می افتد ؟ قطعه ای در بارکدخوان بازتاب نور را دریافت کرده و آنرا به سیگنالهای الکتریکی تبدیل میکند . منبع تابش لیزر شروع به خواندن فضای خالی قبل از اولین خط مشکی  میکند و این کار را تا انتهای کد انجام میدهد – اگر بارکد دارای این فضای خالی معین در ابتدا و انتهای خود نباشد قابل خواندن نیست که به این فضا ها Quiet Zone می گوئیم – هر چه کد ما طولانی تر باشد تعداد نوارهای ما نیز بیشتر خواهد بود و هر چه تعداد نوارهای ما بیشتر باشد باید ارتفاع نوارها نیز بیشتر شود تا کد به راحتی قابل خواندن باشد.


بارکد خوان ها:

به طور کلی سه مدل بارکد خوان وجود دارد: ثابت، بارکدخوان های سیار دسته ای و بارکدخوان های سیار بی سیم

۱- بارکدخوان های ثابت:

به کامپیوتر متصل می شوند و داده ها را هر بار که خوانده میشوند انتقال می دهند. وقتی یک بارکد اسکن میشود به سرعت از طریق داده الکتریکی به کیبورد منتقل می شود و  باعث می شوند تا کاراکترها به سرعت هر چه تمامتر روی صفحه نمایش داده شوند. این دستگاه به قدری سریع است که در بسیاری مواقع کاربران ترجیح می دهند ازآن به عنوان صفحه کلید دوم استفاده کنند. بزرگترین مزیت این دستگاهها این است که بدون احتیاج به تغییر داده ها یا احتیاج به برنامه خاص در تمام برنامه هائی که ورودی داده از صفحه کلید را قبول میکنند مورد استفاده می باشند . نوع دیگری از این بارکدخوانها نیز موجود است که از طریق کابل RS232 به کامپیوتر متصل میشود و به صورت کد ASCII داده را به برنامه می شناساند.

۲- بارکدخوانهای سیار دسته ای:

این نوع بدون اینکه به طور مستقیم با کامپیوتر متصل باشند اطلاعات را در حافظه خود ذخیره کرده و سپس با استفاده از پایه اطلاعات آن روی کامپیوتر منتقل می یشود. این دستگاهها شامل یک اسکن کننده بارکد، یک صفحه نمایش برای انجام کار مورد نظر و یک صفحه کلید کوچک برای وارد کردن داده های مورد نظر مثل تعداد کالا و … هستند . ضمن اینکه یک پایه (Cradle) نیز برای انتقال اطلاعات به کامپیوتر حتما باید تهیه شود . این مدل بارکدخوانها در مواردی به کار میروند که احتیاج به جابجائی کاربر الزامی و داده های جمع آوری شده در لحظه مورد نیاز نیستند. این دستگاهها به صورتهای زیر استفاده میشوند که برنامه شما تعیین میکند که به کدام صورت استفاده شود:

قرار گرفتن روی دست - قرار گرفتن در کیف -  قرار گرفتن در ماشین

۳- بارکدخوان های سیار بی سیم:

این نوع از بارکدخوانها هم اطلاعات را در حافظه نگهداری میکنند اما انتقال اطلاعات به صورت بلادرنگ انجام میشود این مدل از بارکدخوانها در مواردی که دسترسی اطلاعات برای تصمیمات مهم است استفاده میشود . این دستگاهها شامل یک اسکن کننده بارکد , یک صفحه نمایش برای انجام کار مورد نظر و یک صفحه کلید کوچک برای وارد کردن داده های مورد نظر مثل تعداد کالا و … هستند . ضمن اینکه یک پایه (Cradle) نیز برای انتقال اطلاعات به کامپیوتر حتما باید تهیه شود. وقتی شما احتیاج به انتقال سریع اطلاعات دارید این دستگاههای بی سیم هستند که کار شما را عملی میکنند .  این دستگاهها به صورتهای زیر استفاده میشوند که برنامه شما تعیین میکند که به کدام صورت استفاده شود :
قرار گرفتن روی دست - قرار گرفتن در کیف -  قرار گرفتن در ماشین

اسکنر چکونه کار میکند:

پایه هر دستگاه بارکد خوان یک اسکن کننده , یک رمزگشاینده و یک کابل ارتباطی میان کامپیوتر و دستگاه بارکد خوان می باشد .
وظیفه اسکن کننده این است که کد را اسکن کرده و داده های خروجی الکتریکی ایجاد نماید که داده ها با نوارهای مشکی و فاصله بین آنها مرتبط است . این داده های الکتریکی سپس توسط رمز گشا آنالیز شده و بر اساس نوع کدگذاری و محتوی کد به صورت متعارف کامپیوتری ( شامل حروف – اعداد و یا علامتهای دیگر استاندارد مثل ” – ” و ” . ” و … ) نمایش داده می شود.
همچنین اسکن کننده ها میتوانند که این رمزگشا را به صورت داخلی داشته باشند و یا کدها را به صورت رمزگشائی نشده در خود نگهداری کنند که در این حالت احتیاج به وسیله ای دیگر دارند که به آن رابط یا Wedge می گوئیم . در این حالت کدها به محض اتصال به این رابط توسط رابط رمزگشائی میشوند و به مکان مورد نظر ما ( برای مثال بانک داده ها ) منتقل می شوند.
این روش اسکن شدن بیشتر در بارکدخوانهای سیار به کار برده می شود.

کدام بارکدخوان برای کار و نرم افزار شما مناسب است؟

با تمام انتخابهائی که برای شما وجود دارند مهمترین نکته برای انتخاب درست دستگاه این است که شما به خوبی محیط کار و برنامه خود را قبل از اینکه هر تصمیمی بگیرید  مطالعه کنید . برای این منظور سوالات زیر شما را در این انتخاب راهنمائی میکند :

دستگاهها در چه محیطی به کار میروند ؟ در یک محیط کاملا سخت صنعتی یا در یک فروشگاه معمولی !

استفاده از دستگاه برای مدت مشخصی می باشد یا به طور دائم از آن استفاده خواهد شد؟

آیا به قابلیت سیار بودن دستگاه احتیاج دارید؟

آیا خواندن کدها در نزدیکی کالاها می باشد یا در فاصله دورتر قرار دارند؟

دستگاه چگونه به کامپیوتر متصل میشود؟

آیا اطلاعات خوانده شده باید سریعا منتقل شوند یا خیر؟

به خاطر داشته باشید که دامنه انتخاب دستگاههای بارکد خوان بسیار وسیع هست که از انها در هر برنامه ای بتوان استفاده کرد پس هرگز اولین دستگاهی را که به نظر مناسب کار شما بود انتخاب نکنید چه بسا ارزانترین دستگاه به راحتی و مفیدتر برای شما مورد استفاده داشته باشد.

آیا دستگاه بارکد خوان با کامپیوتر من سازگار است ؟

هیچ برنامه خاصی لازم نیست که اطلاعات را به کامپیوتر شما انتقال دهد . این دستگاهها به راحتی  توسط اسکن کننده و رمزگشای خود اطلاعات را به سیستم شما انتقال میدهند و لازم نیست شما کار دیگری انجام دهید . هرچند کامپیوتر شما برای خواندن کدها مشکل خاصی را نخواهد داشت اما در مواقعی ممکن است قابلیت چاپ کدها را نداشته باشد که در این صورت شما با ارتقاء سیستم خود و یا با خرید برچسبهای از قبل چاپ شده  و یا حتی خرید دستگاههای چاپ بارکد  به راحتی این مشکل را حل خواهید کرد و برچسبهای خود را بر روی محصولاتتان می چسبانید .

چاپ بارکد:

با داشتن یک برنامه خوب کامپیوتری تمام پرینترهای سوزنی , حرارتی و لیزری قادر هستند تا بارکد را با کیفیتی خوب چاپ کنند اما اگر شما میخواهید که بهترین چاپ را داشته باشید از چاپگرهای مخصوص چاپ برچسب استفاده کنید که برای چاپ تعداد زیادی برچسب هم مناسب هستند .  اما اگر احتیاج به چاپ چند لیبل در زمانی خاص دارید میتوانید از چاپگرهای سوزنی نیز استفاده کنید .  تقریبا اکثر صنایع – کوچک و بزرگ – از چاپگرهای حرارتی مخصوص برچسب استفاده میکنند زیرا به راحتی رولهای برچسب را چاپ کرده و مهمتر از آن چاپ سریع و با کیفیت بارکدهاست که این پرینترها را در اولویت اول قرار می دهد.

استفاده از بارکد در هر کجا!

تمام صنایع میتوانند از مزیتهای تکنولوژی بارکد سود ببرند. در زیر برخی از موارد کاربردی بارکدها را ذکر می کنیم:

کارخانجات :
کارخانجات بزرگ و کوچک , انبارها میتوانند از مزایای سهولت استفاده از بارکد استفاده کنند که این سیستم با تمام روشهای مدیریتی مثل MRP , WMS و MES  سازگار است.

حمل و نقل :
استفاده از بارکد در صنعت حمل و نقل باعث راحتی مدیریت کالاهای ثابت یا در حال حرکت می شود . هماهنگی بارکد با سیستمهای مختلف شبکه ای باعث  کاهش هزینه ها و ایجاد خدمات بهتر برای مشتریان می شود .

فروشگاهها :
با استفاده از بارکد در فروشگاهها میتوان کنترل دقیقی روی ورود و خروج کالاها , موجودی انبار و قیمت جنسها در لحظه داشت ضمن اینکه با استفاده از ارتباط بی سیم میتوان به راحتی در لحظه سفارش مشتری را ثبت و خرید را انجام داد .

مراکز درمانی :
استفاده از سیستم بارکد در مراکز درمانی باعث میشود تا مدیریت اطلاعات مهمی نظیر : پیشینه پزشکی بیمار , نوع بیمه و سایر اطلاعات به دست آورد .

25 شهریور 94   ۱۱:۳۴

چاپگر برچسب یا لیبل پرینتر

پرینترهای لیبل زن از جمله پرینترهایی هستند که هم به صورت  حرارتی بعنوان جدیدترین مکانیزم چاپ  و هم به صورت غیر حرارتی و جوهرمخصوص (ریبون)  قابل استفاده هستند.چنانچه خواسته باشیم  از ویژگی حرارتی آن استفاده کنیم باید از برچسب های حرارتی یا  کاغذهایی که در برابر گرما  و حرارت حساس بوده و به سرعت عکس العمل نشان می دهند استفاده کنیم. در غیر این صورت می توان از ریبون برای چاپ روی برچسب های کاغذی استفاده کرد.

چاپ برچسب کاربردهای وسیعی دارد، از جمله مدیریت انبارداری، چاپ قیمت فروش، چاپ بارکد، برچسب‌های بسته بندی، چاپ روی بسته‌های خون و نمونه‌های آزمایشگاهی و مدیریت دارایی های ثابت.


انواع چاپگرهای برچسب:

۱- چاپگر برچسب رومیزی :

معمولا برای کار‌های سبک و متوسط طراحی شده‌ است و از رول با پهنای ۴ اینچ استفاده می‌کند که آنها بی صدا و ارزان هستند.

۲-چاپگر برچسب تجاری :

 به طور معمول می‌تواند یک رول بزرگتر (تا پهنای ۸ اینچ) را در خود جای دهد و برای عملیات چاپ با حجم متوسط ساخته شده است.

۳-  چاپگر برچسب صنعتی :

برای کارهای سنگین، انبار گردانی‌ها، مراکز توزیع و کارخانه‌ها طراحی شده ‌است.

25 شهریور 94   ۱۱:۳۳

کاغذ حرارتی چیست؟

روش چاپ گرمايي، يك شيوه چاپ مطمئن ، بدون هزينه هاي تعمير و نگهداري و ساده براي كارهاي چاپ جزئي است. با توجه به اين خواص، اين روش به طور گسترده در ماشين هاي تلفكس، چاپ بليت، چاپ رسید دستگاه های عابر بانک، رسید مشتری دستگاه های کارت خوان بانکی ، اتيكت قيمت، فاکتور و رسید مخصوص مشتری در  فروشگاههای بزرگ و کوچک  و چاپ برچسب ها  نیز بكار مي رود.

چاپ بر روی این کاغذ ها بسیار با کیفیت انجام می شود مواد تشكيل دهنده ی این كاغذ طوري است كه در مواجه با حرارت ساطع شده از هد پرينتر ، فعل و انفعالات شيميايي مخصوصي را انجام مي دهند كه باعث چاپ برروي آنها مي گردد و در حقيقت به نوعي سوخته مي شوند .

سطح اين كاغذها با يك تركيب شيميايي شامل نوعي رنگ و اسيد مخصوصي پوشیده شده است كه پس از مواجه شدن با حرارت ، رنگ و اسيد موجود در سطح كاغذ باهم واكنش داده و اثري رنگي را به وجود مي آورند كه معمولا اين رنگ سياه هستند که گاهي اوقات قادر به تولید رنگ آبي يا قرمز نيز می باشند كه اين بستگي به تركيبات اندوده شده برروي كاغذ حرارتي دارد .

 

در صورتیکه كاغذ چاپ شده در معرض اشعه UV ، نفت ، آب، روغن ، مواد چرب و مواردي از اين قبيل قرار بگيرد ، چاپی که روي آن صورت گرفته است محو می شود . موارد زیر را جهت مراقبت از این کاغذ ها رعایت نمایید :

جلوگيري از مواجهه آنها با اشعه UV ، آب ، روغن ، نفت ، مواد چرب و....
جلوگيري از مقرار گرفتن در حرارت مستقيم و زياد
نگهداري كاغذهاي فوق در محل های سرد و فاقد رطوبت

 

شایان ذکر است که رول کاغذ های حرارتی (حساس) در طول و عرض های متنوعی برای پرینتر های فروشگاهی، صندوق های فروشگاهی، کارت خوان های بانکی، دستگاه های ATM (عابر بانک)، ترازوهای پرینتر دار و ...  تولید می گردد. 

25 شهریور 94   ۱۱:۳۱